Az parayla yapabileceğiniz 20 faydalı hobi

0
354
tığ işi tülbent oyası modelleri

Sosyal medyada yapılan paylaşımlar sayesinde hobiler çok para gerektiren zengin işi uğraşlar olmakla sınırlandırılmaya başlandı.  Dalış, tekne turu, spor araba, motosiklet, dağcılık, fotoğraf, dans gibi hobilerle ilgilenen insanların diğer insanlara göre daha mutlu olduğu düşüncesi yaygınlaştı. Ancak eğlenmek için çok para harcamak zorunda değilsiniz. Çünkü insan kendini bulduğu ve huzurlu hissettiği her türlü uğraş onun için bir hobi haline dönüşmektedir. Şimdi ucuza edinilebilecek hobilere bir göz atalım;

Entelektüel hobiler

Okumak:  ucuz hatta ücretsiz hobilerin başında gelir. Okuyarak inanılmaz bir hikaye ile başka bir dünyanın kapılarını aralayabilir ya da bakış açınızı değiştirerek kendinizi eğitebilir, bir kütüphanede araştırmalar yapabilirsiniz.

Yazmak:  İnsanlar M.Ö 3200’den beri yazmaya hep ilgi duymuşlar. Önceleri bu yazma işi biraz zahmetli olsa da günümüzde gerekli olan malzeme bir kalem bir kağıt, ya da bir bilgisayar. Yaşadığınız bütün duyguları yazıya aktarabilmeniz mümkündür. Yazdıkça da aslında rahatladığınızı hissedeceksiniz. Hatta yazma işi hobi olmanın yanı sıra size para da kazandırabilir. Bunun için blogger olmak hakkında internette biraz araştırma yapmanız yeterli olacaktır.

Çizim yapmak:  Karakalem, boyama, eskiz gibi çizimle uğraşmak da hoş vakit geçirmenizi sağlayacak ucuz hobiler arasındadır.

Egzersiz hobileri

Koşu:  okumak gibi koşmak da en ucuz hobilerdendir. Neredeyse her yerde koşu yapabilirsiniz. Düzenli yapılan koşu her zaman sizi zinde tutacak ve vaktinizi iyi değerlendirmenizi sağlayacaktır.

Yüzme:  Eğer yaşadığınız şehirde deniz yoksa bu hobi size biraz pahalıya patlayabilir. Ancak kıyı şehirlerde yaşayanlar için vazgeçilmez bir hobi olmaktan geri kalmayacaktır.:

İnternet üzerinden hobiler

internette sörf  : artık internet her yaşa ve her kesime hitap etmekte. Bu nedenle merak ettiğin her şeyi araştırma imkanı bulabilirsiniz. Video izleyebilir ya da müzik dinleyebilirsiniz.

 

Sosyal hobiler

Soy ağacı tablosu:  Biraz zahmetli bir uğraş olsa da düzgün yapıldığında heyecan verici bir hal alarak sizi hep bir adım öteye gitmeye zorlayacaktır.

Yeni birisini tanıyın: bir komşunuz ya da daha önce tanışmadığınız bir akrabanızla tanışın ve belirli zamanlarda onlarla iletişim kurun.

Müzik dinleme:  Bu da entelektüel hobi kategorisinde olabilir. Artık internetin sağladığı müzik uygulamaları sayesinde müzik sadece dinlenmekle kalmıyor, birçok kişi ile iletişim kurmanızı da sağlıyor.

Çocuklarınızla Oyun oynayın: Çocuklar oyunun her türlüsüne bayılırlar ve onların mutlu oluğunu gördüğünüzde sizinde çocukluğunuzda

yaşadığınız o mutlu anları hatırladığını fark edeceksiniz. Bunun için illa çocuk sahibi olmanıza da gerek yok, evinizin çevresinde oynayan çocuklara eşlik etmek de yeterli olacaktır.

Yeni beceriler edinme

Yemek Pişirme: İşe önce makarna gibi kolay yemekleri yapmakla başlayabilirsiniz, sonra değişik soslar, çorbalar, fırın yemekleri ve tatlılar. Kendi damak zevkinize göre yemek yapmanın tadını aldıkça artık sizin için vazgeçilmez bir hobi haline gelecektir.

El Becerisi: Dikiş, örgü, elbise yapmak hem iyi vakit geçirmenizi hem de para kazanmanızı sağlayabilir.

Ahşap oymacılığı:  Eğer bu el beceriniz yatkınsa bu hobi de en eğlenceli hobilerden biridir. Ahşap oymacılığı da uzun süren hobilerdendir ancak sonucu herzaman görülmeye değer.

Çeşitli hobiler

Yapboz : yapbozların çok ucuz olduğu söylenemez ama çok parçalı bir yapboz ile geçireceğiniz saatleri kıyaslarsak saat başına harcadığınız ücret pek de fazla sayılmaz

Film İzeyin: Film izlemeye imdb en iyi 250 listesinden başlayabilirsiniz. Her film de bakış açınızın biraz daha değiştiğini göreceksiniz.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.