Burun Estetiği Sonrası

0
55

Burun estetiği ameliyatı geçirdiniz, ya da geçireceksiniz. Burun estetiği sonrası sizi ne gibi durumların beklediğini ve neler yapmanız gerektiğini merak ediyorsunuz. Tüm merak ettiklerinizi tüm ayrıntıları ile yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Burun estetiği ameliyatı sonrası ilk hafta

Burun estetiği sonrası ilk hafta içinde burun deliklerinizden açık kırmızı renkte bir akıntı görebilirsiniz. Bu, son derece normal bir durumdur. Hafif bir kanamaya, burun salgılarının eşlik etmesiyle ortaya çıkan bir durumdur.

Burun estetiği sonrası göz çevrenizde morluklar ve yüzünüzde de şişlikler oluşabilir ve bu da son derece normal bir durumdur. Bu durumun önüne geçmek için uyurken başınız yukarıda olacak şekilde yatmanız yararınıza olacaktır. Buz uygulamak da çok yararlıdır. Gün boyu yatmaktan ziyade oturun ya da fırsat buldukça ayakta dolaşın. Eğer isterseniz bilgisayarınızın başında yahut da televizyon karşısında zaman geçirebilirsiniz. Ancak bunu yaparken gözlerinizi çok yormamaya da dikkat edin. Bununla birlikte kendinizi kötü hissetmiyorsanız, dışarı çıkmanızda da herhangi bir problem olmayacaktır.

Eğer doktorunuz başka türlü bir uyarıda bulunmadıysa, ameliyattan 1 hafta geçtikten sonra duş alabilirisiniz. Duşun ardından yumuşak bir havlu ile yine yumuşak dokunuşlarla yüzünüzü  kurulayabilirsiniz. 

Burnunuzun temizliğini sağlarken ilk olarak doktorunuz tarafından size verilen sprey yardımıyla burun içinizi güzelce yıkayın. Sonrasında kremle hekiminizin anlattığı şekilde dikiş yerlerini kulak temizleme çöpü kullanarak yağlayın. Ancak doktorunuzdan bir direktif almadan kulak çubuğuyla hiçbir şekilde burnunuzun dip kısımlarını temizlemeye çalışmayın.

Hapşırmak, ameliyat sonrasında da doğal bir tepkidir ve burnunuza herhangi bir şekilde zarar vermez. Ancak burnunuzda hafif kanamaya yol açabilir. Eğer hapşırığınız çok yoğun ve kuvvetli ise gözlerinizi kapatın ve başınızı da hafif ön tarafa eğerek dilinizi güçlü bir şekilde damağınıza bastırın. Böylece hapşırığınızın geçmesini sağlayabilirsiniz. Ancak tüm bunlara rağmen geçmiyor ise ağzınızdan hapşırabilirsiniz.

Sonraki aylarda süreç ne olur ?

Operasyon sonrası ilk 1-1.5 ay boyunca burun deliklerinizden parça parça sümüklü, kanlı, kuru kabuklar geldiğine şahit olabilirsiniz. Bunların temizliğini sağlamak için ıslak kulak çubuğu kullanabilirsiniz.

Ameliyat sonrası yaklaşık 2-3 ay kadar koku alma duyunuz eski gücünü yitirebilir. Bu normal bir durumdur ve bir süre sonra kendiliğinden normal haline dönecektir. Ancak bu durumun sizi çok rahatsız etmesi durumunda birkaç kere çekilmiş Türk kahvesi koklayabilirsiniz.

6 ay boyunca gözlük kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Lens kullanabilirsiniz. Çok mecbur kalırsanız hafif çerçeveli bir gözlüğü kısa süreler şeklinde kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak ; Ameliyat sonrası tam iyileşme 6-18 ay içinde olacağı için burnunuza darbe almamaya çalışın. Zaten burun darbelere karşı hassastır. Ameliyatlı burnun daha hassas olacağı aşikardır. Dikkatli olmakta yarar var.

PAYLAŞ
Önceki İçerikSilikon Ameliyatı
Sonraki İçerikYağ Aldırma Estetiği

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.