Jinekomasti Ameliyatı

0
161

Jinekomasti nedir ?

Erkeklerde memelerin normal dışı bir şekilde büyümesi anlamına gelen jinekomasti, nedeni henüz tam olarak bilinmemekle birlikte, yaygın görüş seks hormonlarından kaynaklanan dengesizlikten kaynaklandığı yönündedir. Genel olarak ergenlik dönemindeki erkeklerde görülen bir durum olan jinekomasti, vakaların önemli bir kısmında birkaç yıl içerisinde kaybolmaktadır.

Jinekomasti ameliyatı öncesinde hastaya uygulanacak olan fizik muayene oldukça önemlidir. İlk etapta hastanın memesinde oluşan probleme göre davranmalı ve sonuçlarla uygun tekniklerin uygulanması gerekmektedir.  Bunun saptanmasının ardından ameliyat planlamasının yapılması, daha sağlıklı sonuçlar alınması yönünden oldukça önemlidir.

Bunların yanı sıra ameliyat öncesi tetkiklerde gerekli kan tahlilleri ve hormon testlerinin yapılması da son derece önemli ve gereklidir.  Alınan bu testlerden elde edilen neticeye göre bir ilerleme planının belirlenmesi gerekmektedir. Tüm bunların belirlenmesinin ardından ameliyattan önce planlama, muayene ve yapılacak işler bitmiş olacaktır ve bu da artık ameliyat sürecine geçilebileceğini göstermektedir.

Ameliyat öncesi hastaya genel anestezi verilebileceği gibi lokal sedesyonla da ameliyatın yapılması mümkündür. Ameliyatın tam tesekküllü bir hastane ortamında gerçekleşmesi gerekmektedir ve operasyon süresi yaklaşık 2 saati bulmaktadır.

Yaş Sınırı Var mı?

Jinekomasti ameliyatında yaş sınırı 18 dir. 18 yaşın altındaki bireylere jinekomasti ameliyatı uygulanmamaktadır. Ama psikolojik olarak çok etkilenmişse ailesinin onayı ile yapılabilir.

Ameliyat Öncesi ve Süreci

Jinekomasti ameliyatı öncesinde, hasta eğer kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsa, kullandığı bu ilaçları 10 gün önceden kesmek durumundadır. Bu zorunluluktan ötürü hastanın bu yöndeki tedavisini bitirmesi gerekmektedir.

Jinekomasti ameliyatında memelerde belli bir büyüme sınırı aranmaz. Eğer hasta, memelerinin büyüklüğünden dolayı rahatsızlık duyuyor ise ameliyat olması mümkündür. Bundan dolayı “ameliyat şu boyutlarda uygulanır” şeklinde bir durum söz konusu değildir. Genel anestezi altında geçen jinekomasti ameliyatı, plastik ve estetik cerrahlar tarafından yapılmaktadır. 

Ameliyattan sonra hastada iz kalması son derece düşük bir ihtimaldir ve süreç sonunda hastanın 4 hafta süre ile korse kullanması gerekmektedir. Ameliyattan 2 gün sonra ise hasta, rahatlıkla duş alabilir, ve aynı zamanda da iş hayatına tekrar devam edebilir. Eğer hasta ağır işler ile uğraşıyor ise meme ve çevresine fiziksel anlamda bir travma yaşatmamalı, bölgeyi bir süre elinden geldiğinde korumaya dikkat etmelidir. 

Ameliyatsız Çözüm Mümkün mü?

Jinekomasti problemi yaşayan erkeklerin bir kısmı, bu durumdan, ameliyatsız bir şekilde kurtulmanın çaresini artmaktadır. Bu probleme sahip olan birey, sorununu ilk etapta ameliyatsız halletmek için uğraşır, pek çok ilaç dener ancak başvurduğu tüm uygulamalar sonuçsuz kalacaktır. Çünkü problemin ameliyatsız giderilmesi mümkün değildir.

Meme büyümesi problemi yaşayan ve bu durumdan şikayet eden tüm erkeklerin ameliyat olması gerekmektedir. Zira bu olguyu tedavi edebilecek bir ilaç tıbben henüz geliştirilmemiştir. Bölgede meydana gelen ve büyümeye neden olan yağların cerrahi yöntemler alınması gerekmektedir. Bundan dolayı geçici etki sağlayan otlar, bitkiler ve ilaçlar kalıcı bir çözüm sunmayacaktır.

PAYLAŞ
Önceki İçerikYüze Yağ Enjeksiyonu
Sonraki İçerikSilikon Ameliyatı

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.