Kasnakta ponponlu bebek battaniyesi

0
720
kasnakta bebek battaniyesi

Kasnakta örgü ürünler yapmak için kasnağı hazırlamak zaman alsa da kasnakta yapılan ponponlu bebek battaniyesi modelleri yumuşak bir yapıda oldukları için anneler tarafından tercih edilmeye devam ediyor. Kasnakta ponponlu bebek battaniyesi yapılışı ile alakalı bilgiler sizlere aktarılmış olsa da kasnağın nasıl hazırlandığı anlatılmadı. Bu yüzden kasnağı bireysel olarak hazırlamanız gerekiyor. Bebek battaniyesi büyüklüğünde kasnak bulmakta zorlanabilirsiniz. Bu yüzden bebek battaniyesini yapmak için lazım olan kasnağı çevrenizde bulunan mobilya atölyelerinde yaptırmanız gerekiyor. Bu tarz bir kasnağı yaklaşık olarak 50 TL gibi rakamlara alabilirsiniz. Düzgün bir şekilde kullanacak olursanız bu kasnağı yıllar boyunca da kullanmanız mümkün.

Kasnak nedir?

Örgü ürünlerde kullanılan kasnak üzerine çiviler çakılmış olan ahşap çerçevedir şeklinde tanımlayabiliriz. Bu çivilere ipler gerilerek ipler üzerinden dokuma şeklinde bebek battaniyesi yapılıyor. Daha önceden halı dokuması yapan kişiler dokuma ile alakalı ön bilgiye sahip oldukları için bu ponponlu bebek battaniyesini diğer kişilere göre daha kolay bir şekilde yapacaktır.

Ponponlu bebek battaniyesi nasıl yapılır?

Kasnakta bebek battaniyesi yapımında 50 santimetreye 1 metre uzunluğunda olan kasnaklar kullanılıyor. Kasnakların üzerinde yer alan çivi aralıkları da yaklaşık olarak 4 santimetre civarındadır. Çivilerin etrafına kasnak iplerini toplamda 3 kat olacak şekilde sarmalısınız. İp kesişim noktalarına geldiğiniz zaman ipleri sıkı bir şekilde bağlamayı ihmal etmeyin. Buna dikkat ederseniz dokuma esnasında esnemeler olmadan bebek battaniyesini rahat bir şekilde yaparsınız.

kasnakta bebek battaniyesi

Kasnakta ponponlu bebek battaniyesi yapılışı ponponların yapımı biraz karışık olduğundan dolayı video anlatımlı olarak ele alınıyor. Aşağıda yer alan video içerisinde battaniyenin yapımı ile alakalı tüm bilgiler bulunuyor. Gerekli malzemeler hazırlandıysa gelin bu bebek battaniyesinin yapımına başlayalım.

Ponponlu Bebek Battaniyesi Yapımı

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.