Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

0
110

Eskiden konu komşu, dost, akraba birbirlerine borç para verirdi. İnsanlar birbirine güvenirdi bu yüzden ekonomik problem yaşayan insanlar genellikle etrafı tarafından yardım görürdü. O günler maalesef geride kaldı. Şimdi faize bulaşmak istemeyenler katılım bankalarından , faize bulaşmayı sorun etmeyenler ise bankalardan kredi çekmektedirler. İşte tamda burada kredi sicili denilen kavram devreye girmektedir.

Kredi sicili nedir ?

Bankalar tarafından tutulan ve Merkez Bankası tarafından korunan bir bilgidir. Kredi çekenlerin ödeme durumları ile ilgili bilgiler içerir . Özetle bankaların sabıka kaydıdır diyebiliriz. Çekilen krediyi tarafın ödeyip ödemediği, ne kadar süre içinde ödediği , sorun çıkarıp çıkarmadığı yani özetle ödeme profili bu bilgilerde yer almaktadır.

Banka sicilinin kötü olması ne demektir ?

Kredi kartı borçları veya kredi borçlarını ödemeyenlerin veritabanında yer alması olayına banka sicilinin bozulması yada kötü kredi sicili denir. Türkiyede yer alan Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası (Vakıfbank), Adabank, Akbank, Anadolubank, Fibabanka, Şekerbank, Turkish Bank,  Citibank, Denizbank, Finans Bank, HSBC Bank, ING Bank, Odea Bank, Rabobank, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Kuveyt Türk, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıf Katılım, Ziraat Katılmı, Albaraka Türk, Yapı ve Kredi Bankası,  Alternatifbank gibi bankaların tümü aynı sistemi kullanmaktadır.

Kara liste nedir ?

Bozuk kredi sicilinin aksine kara listede bulunan bir kişi kesinlikle kredi çekme işlemini gerçekleştiremez. Oysa ödeme düzensizliği olan kredi sicili bozuk bir kimse kara listede olmadığı sürece banka ile anlaşma sağladığı sürece kredi alabilir.

Kötü kredi sicili düzeltilebilir mi ?

Borçlu çektiği krediyi veya kredi kartı borcunu bir şekilde öder. Ve beş yıl geçmesini beklerse kredi sicili kendiliğinden bir işlem yapmasına gerek kalmaksızın silinir. Böylece yeniden kredi kartı almak imkanına kavuşur. Ancak sicil silinse ile yapılan işlemler veri tabanında kalır. Bu yüzden kredi vermek yada kredi kartı vermek bankanın takdirinde olan bir durumdur.

Kredi sicili sorgulama nasıl yapılır ?

Kredi geçmişiniz ile ilgili olan kredi notu ve sicili sorgulama işlemini Findeks aracılığı ile yapabilir veya kredi çekeceğiniz bankadan kimi zaman ücretli kimi zaman ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz.

Kredi sicili bozuk olanlar nasıl kredi çekebilir ?

Aslında kara listede yer alan veya kredi sicili kötü olan kişiler normal şartlarda kredi çekemezler. Ancak bu durumu egale etmenin iki yolu bulunmaktadır. Bunlardan birincisi ipotek yöntemi ikincisi ise kefil gösterme yöntemidir. Şimdi bunları detaylı olarak anlatalım.

Kefil göstererek kredi çekme

Daha önce kötü bir kredi geçmişi olmayan veya kara listede yer almayan bir kişi size kefil olarak kredi çekmenizi sağlayabilir. Banka kefil gösterdiğiniz kişinin hakkında arşatırma yapar ve buna uygun görürse size kredi sağlar.

Kefilde aranan özellikler kamuda çalıştığını ispatlayabilen memur veya işçiler, emekliler, ticaret ve sanayii odasına kayıtlı tacirler ve esnaflar, yüksek tahsil gerektiren işler sınıfından sayılan doktor ve avukat gibi meslekler kefil olabilirler. Bankalar yaş yere yatmazlar. Yani kefil yaptığınız kişi kolaylıkla parayı tahsil edebilecekleri maddi varlığa sahip olmalıdır.

İpotek yöntemi ile kredi çekme

Daha önceki kredi geçmişi kötü olmasına rağmen üzerine kayıtlı ev, araba, arsa veya hisse gibi üzerine ipotek koyulabilir ekonomik değerleri rehin göstererek kredi çekilebilmektedir. Çekeceğiniz kredi miktarı ile üzerinize kayıtlı menkul yada gayri menkul arasında bir orantı olmalıdır. Rehin göstererek veya ipotek ile kredi çekme işlemi için öncelikle bankaya başvurursunuz. Banka bir ekspertiz görevlendirerek üzerinize kayıtlı menkul yada gayri menkulun değerini tespit eder. Sonrasında bu menkul yada gayri menkul üzerine tapuda veya gerekli resmi makamlarda ipotek koyulur ve krediniz çıkar.

Sicili bozuk olanlar için kredi başvurusu nasıl yapılır ?

Sicili bozuk olan veya kara listede olan kredi çekmek isteyen kişiler  iraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası (Vakıfbank), Adabank, Akbank, Anadolubank, Fibabanka, Şekerbank, Turkish Bank,  Citibank, Denizbank, Finans Bank, HSBC Bank, ING Bank, Odea Bank, Rabobank, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Kuveyt Türk, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıf Katılım, Ziraat Katılmı, Albaraka Türk, Yapı ve Kredi Bankası,  Alternatifbank veya ismini saymadığımız diğer bankaları kullanarak kredi çekebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken yukarıdaki işlemleri gerçekleştirdikten sonra bir banka şubesine uğramak yeterli olacaktır.

 

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.