Tığ İşi Tülbent Oyası Modelleri ve Yapılışları

0
3602
tığ işi tülbent oyası modelleri yapılışları

Kimisine göre yazma, kimisine göreyse tülbent olarak bilinen başörtüleri tığ işi oyalarla süslenmektedir. Tığ işi tülbent oyası modelleri kültürümüzde çok uzun zamandan beri yer aldığından dolayı her biri Anadolu ezgilerini içerisinde barındırıyor. Malatya, Rize, Balıkesir, Muğla, Kastamonu gibi şehirlerin kendisiyle bile özdeşleşmiş olan tığ oyaları mevcuttur. Daha önceden tığ işi örgüler yapan herkes bu tığ işi tülbent oyası modellerini rahatlıkla yapabilir. Ayrıca sizlere vereceğimiz tığ işi tülbent oyası yapılışları da bunları yapmanıza yardımcı olacaktır.

Tığ oyası örnekleri çok ilgi gördüğü için bu tarz oyaları arayan çok sayıda kişi var. Bu yüzden de en güzel tığ işi tülbent oyası örnekleri bir araya getirildi. Eminim ki paylaştığımız tüm modelleri beğeneceksiniz ve her birini yapmak isteyeceksiniz. Tesettürlü bir bayansanız yıllanmış modelleri kullanmak yerine yeni tasarlanmış olan, günümüz modasıyla uyumlu bu oyaları tercih etmenizi tavsiye ediyorum. Birçok kişi tığ oyası yerine iğne oyalarını tercih ediyor fakat benim gibi tığ işi bağımlısıysanız bu oyaların yerini kesinlikle bir şey tutmayacaktır.

Tığ işi tülbent oyası modelleri

Bu makaledeki en büyük amacımız daha önceden paylaşılmamış olan tığ işi tülbent oyası modellerini bir araya getirmek ve yapılışları ile alakalı bilgiler vermektir. Bu bağlamda elimizden geldiğince en güzel oyalara ve yapılışlarına yer vereceğiz. Anlatımlarımızın büyük bölümü video içerikli olacak. Bu da sizlerin işinizi büyük oranda kolaylaştıracak.

Tığ işi dut oyası yapılışı

Tığ işi oyalar arasında en çok ilgiyi gören oya dut oyasıdır. Aradan uzun zaman geçmiş olmasına rağmen dut oyaları yapılmaya devam ediyor. Bu oyada yer alan figürler dutu andırdığı için dut oyası ismini almıştır. Anadolu’nun bazı yerlerinde farklı isimlerle anılsa da genel olarak birçok yerde bu isimle anılmaktadır. Oya yapmaya yeni başladıysanız kolay ve güzel olmasından dolayı video anlatımlı bu oyayı denemelisiniz.

Papatya tığ oyası yapımı

Nedenini tam olarak bilmesek de tığ oyalarında papatyalar sıklıkla kullanılır. Baharın gelmesiyle yeşil örtü üzerinde kendisini adeta bir gelin gibi gösteren papatyalar içimize de cemre düşüp bahar gelmesini sağlıyor. Bizleri bu kadar etkilemeyi başaran bir çiçek türü olduğu için de şüphesiz papatyaları tülbent kenarlarında kullanıyoruz. Tığ oyası papatya yapımı konusunda hazırlanmış olan bu içerik, tüm bayanların artık tığ işi papatya oyası yapmasını sağlayacak.

Tığ oyası dünyasında o kadar fazla model var ki bunları bir araya getirmek için gerçekten de büyük bir telaş içerisine girdik. Özellikle yörelere has olan tığ oyaları popülerdir. Bu yüzden ilerleyen zamanlarda sizlere tüm yörelere has olan tığ oyası modelleri ve yapılışları hakkında bilgi vereceğiz.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.