Tokat keşkeği

0
1062

Tokat keşkeği tarifine başlamadan önce olmazsa olmaz bir şey söylemeliyiz. Tokat usulü keşkek lezzetli olması hasebiyle tokat yöresinde ekilip biçilen buğdaydan üretilen gendime bakliyatından yapılır. Aşurelik buğdaya benzemekle birlikte kesinlikle aralarında çok fark vardır. Bu yüzden keşkekte olmazsa olmaz seçimlerden birisi keşkeklik buğdayının kalitesidir.

Gendime nasıl üretilir ?

Hasat edilen buğday yıkanır, kazanlarda güzelce kaynatılır. Sonra damlara serilerek güneşte kurutulur. Son olarakta taş değirmenlerde dövülerek dış kabuğu soyulur. Böylece doğal keşkeklik ve çorbalık gendime elde edilmiş olur.

Tokat keşkeği için gerekli malzemeler ( 6 kişilik )

  • 3 su bardağı keşkeklik buğday ( gendime )
  • 3 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • Yarım tavuk ( kemikleri ile beraber )
  • 2 yemek kaşığı tuz
  • 15 su bardağı su

keskek-tarifi

Tokat keşkeği yapılışı :

Öncelikle keşkeklik buğdaylar güzelce yıkanır. Tencereye koyulur. Üzerine 15 su bardağı su ve 3 yemek kaşığı tereyağı, tuz ve sıvı yağ eklenir. Su kaynayınca tavuk kemikleri ile beraber tencereye atılır.  Bu aşamadan sonra tekrar kaynama noktasına ulaşınca en küçük ocağa koyulur altı kısık olarak 3 saat boyunca hiç karıştırmadan pişirilir.

Püf nokta : Keşkek eğer kaynadıktan sonra karıştırılırsa dibi tutar.

Kısık ateşte 3 saat kaynayarak pişen keşkek kimi yörelerde güdülleme, kime yörelerde ise yalmanlama denilen karıştırma işlemine tabi tutulur.

keskek-gudulleme

Keşkek güdülleme işlemi önce kemikleri yemekten çıkarmakla başlar. Sonrasında ise yaklaşık olarak 10 dakika boyunca tahta kepçe ile karıştırıp kıvamlı ve sakız gibi bir hal alması sağlanır. Bunu yapabilmek için karıştırma esnasında buğdaylara baskı yapılarak tencereyle kaşık arasına ezilir.

Son olarak Tokat yöresine ait bir kaç çeşit keşkek yapma tekniği vardır. Diğerlerini de sıra ile anlatmaya çalışacağız. Bu yazımızda anlatılan keşkek tarifi Tokat , Reşadiye ilçesine ait bir tariftir.

Afiyet olsun.

 

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.