Yağ Aldırma Estetiği

0
60

Yağ aldırma (Liposuction) nedir?
Yağ aldırma, yani bir diğer adı ile liposuction; estetik cerrahi dendiği zaman akla en çok gelen gelen terimler arasında yer alıyor. Hatta Amerika’da gerçekleştirilmiş olan son araştırma; bu operasyonun, kadın erkek fark etmeksizin, estetik cerrahi girişimlerin temeli olduğunu gösteriyor. Hazır gıdanın, aynı zamanda da hareketsiz yaşam ve yoğun stresin etkin bir şekilde yaşamımızı etkilemiş olduğu bugünlerde, fazla kilolar da aynı şekilde başımızın derde girmesine neden oluyor. Özellikle de 1980’li senelerden itibaren sağlıklı beslenme ve egzersizi bir türlü yaşam stili haline getiremeyenler ve yoğun bir estetik kaygısı taşıyanlar için liposuction önemli bir çıkış yolu haline geldi. Ancak almış olduğu tüm kiloları yağların aldıracak giderebileceği yanılgısına düşenler; amaçlarına ulaşamadıkları gibi endikasyon ile gerçekleştirildiğinde gerçekten harika bir işlem olan bu yöntemin adını kötüye çıkarmış durumda.

Yağ aldırma estetiği’nin amacı; sahip olduğu boya göre normal bir kiloya sahip olan bir yetişkin bireylerde, bölgesel şekil bozukluğuna neden olan yağ birikimlerini vücuttan uzaklaştırmak, ve erkeklerde oluşum gösteren ve jinekomasti olarak adlandırılan göğüs büyümesinin tedavini sağlamaktır. Operasyonun bir diğer amacı ise boyun germe, karın germe ve meme küçültme operasyonlarında bölgenin daha iyi bir görünüme sahip olmasını sağlar.

Nasıl Yapılır?
Operasyon öncesinde, liposuction hangi bölgeye yapılacaksa oraya lokal anestezi uygulanmaktadır. Hastadan alınacak yağ birikintilerinin yer aldığı bölgelere kendisinin göreceği şekilde işaretlemeler, adından da lokal anestezi yapılır. Ardından, işlemin yapılacağı bölgeye yağların parçalanması ve ağrıların minimum düzeye inmesi için için adrenalin ve anestezik formül içeren, özel olarak hazırlanmış bir karışım  enjekte edilir. Sonrasında emici aletin geçmesini sağlamak için açılan 3-5 mm’lik kesilerden metal kanül olarak adlandırılan aletler yardımıyla girilir. İşlem sırasında uygulanan basınç ile yağlar dışarı doğru emilir ve dikişler estetik olacak şekilde dikilir.

Operasyon bitiminden yaklaşık olarak 6 saat sonra hastada hafif şiddette ağrılar ve küçük morluklar söz konusu olabilir. Bu durumda basit ağrı kesiciler, ağrıları çözüm sağlayabilmektedir. Oluşan morluklar da yaklaşık olarak 1 ay içerisinde tamamiyle yok olmaktadır. Operasyondan sonraki ikinci veya üçüncü gün ise yapılan bandajlar açılarak hasta korse giymesi önerilir. Bu korsenin 1 ay kadar kullanılması gerekmektedir.  

Operasyondan sonra, oluşan ödem ve şişlikler yaklaşık 5 ayda tamamiyle kaybolur. Yine operasyon sonrası bir süre hasta ağır egzersizler yapmamalı, güneşten korunmaya çalışmalıdır.

Kimler yağ aldırabilir?
Daha önce de belirttiğimiz gibi yağ aldırma operasyonunun temel amacı sporla veya uygulanan özel diyetler ile verilemeyen  yağların vücuttan atılmasını sağlamaktır. Bu operasyon için en için uygun bölge ise bayanlarda bel, karın ve kalça bölgesidir. Kalça gerçekten de eritilmesi zor olan bölgelerdir. Bu bölgelerdeki yağları atmak için en etkili yöntem liposuctiondur.

Çok fazla kiloya sahip olan bayanların liposuction uygulaması ile hoş bir estetik görünüm elde etmesi mümkün değildir. Çünkü bu işlemi faydasını tam anlamıyla görmek için gergin bir deri yapısına sahip olmak şarttır. Aksi durumda yağlar alındıktan sonra gölgede sarkık bir görüntü söz konusu olacaktır.

PAYLAŞ
Önceki İçerikBurun Estetiği Sonrası
Sonraki İçerikÇocuk hırkaları

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.