Yüze Yağ Enjeksiyonu

0
31

Bel, basen ve karın gibi vücudun belli bölgelerinden alınan yağın enjektör ile yüzde hacim eksikliği söz konusu olan ya da fazlalık istenen bölgelerine enjekte edilmesi operasyonudur.

Yağ enjeksiyonları genel olarak yüz bölgesi için tercih edilmektedir. İnce dudaklara sahip bayanların dudaklarının kalınlaştırılması, ağız çevresinde oluşmuş olan derin kırışıklıkların doldurulması, elmacık kemiklerinin dolgunlaştırılmasının sağlanması bu operasyon dahilinde uygulanan işlemlerdir. Çeşitli travmatik durumların bir sonucu oluşum gösteren çukur alanların düzeltilmesinde de bu yönteme yoğun bir şekilde başvurulmaktadır.

Yüze yağ enjeksiyonu türleri

 Dudaklara uygulanan yağ enjeksiyonu: Dudak kalınlaştırmada bireyin yalnızca dudak dolgusu istemesi durumunda büyük çoğunlukla hyaluronik asit içeren ve dudaklar için özel üretilmiş olan ürünler kullanılmaktadır. Ancak hastanın farklı bölgelerine yağ enjeksiyonu planlanması durumunda dudak dolgusu için de alınan bu yağların kullanılması sureti ile yağ enfeksiyonu gerçekleştirilmektedir.

– Elmacık kemiklerine uygulanan yağ enjeksiyonu: Kimi insanlar oldukça zayıf bir yüz yapısına sahiptir. Kilo alsalar dahi yanaklarında dolgunlaşma olmamaktadır. Kimileri ise gençlik dönemlerinde her ne kadar belirgin ve dolgun bir yüz hatlarına sahip olsalar da  yaşanan yaşlanma veya kilo kaybı gibi durumlara bağlı olarak yanaklarda ve yüzde çökme gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu ve benzeri durumlarda, yanakların dolgun ve hacimli bir görünüme kavuşturulmasını sağlamak için yağ enjeksiyonu uygulaması önemli bir rol üstlenmektedir. Yanaklar için uygulanmaktadır olan yağ enjeksiyonu, dolgu haricinde kalıcı yanak protezlerinin de kullanılması mümkün olmaktadır.

Yağ enjeksiyonunun uygulama amaçları

Sıklıkla yüz bölgesine uygulanan bir işlem olan yağ enjeksiyonunun temel amacı dudakların kalınlaştırılması, elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesi ve ağız çevresinde oluşum gösteren derin kırışıklıkların doldurulmasının sağlanmasıdır. Bunun yanı sıra çukur alanların düzeltilmesi amacı ile de yüze yağ enjeksiyonu, yoğun olarak başvurulan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Operasyon sonrası oluşan morluklar ne zaman gerilemeye başlar?

Operasyona başlamadan önce hastaya genel olarak lokal anestezi uygulanır. Operasyonun gerçekleşmesi sonrası hasta aynı gün hastaneden taburcu edilebilmektedir. İşlemin uygulandığı bölgelerde morluk ve şişliklerin oluşması mümkündür ve  birkaç gün içerisinde yok kendiliğinden olmaktadır.

Yüze yağ enjeksiyonu kalıcı mı?

Vücudun belli bölgelerinden alınan yağ enjeksiyonu ile verilen yağın %20 ile %90’ının ilk 1 yılın sonunda erimesi mümkündür. Bu nedenle elde edilen sonuçların sürekliliği hastadan hastaya değişiklik arz etmektedir. Enjekte edilen yağın bölgede ne kadarlık bir kısmının yaşayacağı operasyonda sonra 3 ila 6 ay içinde belli olur. Gerek duyulması halinde bu süre sonunda enjeksiyonların yeniden sağlanması mümkün olabilmektedir. Tekrar eden işlemler sonrasında büyük ölçüde kalıcılık sağlanmaktadır.

Alerjik reaksiyon riski var mı?

Yağ enjeksiyonlarında bireyin kendi yağ dokusu kullanılmaktadır ve bu nedenle de herhangi bir alerjik reaksiyon durumundan bahsetmek mümkün değildir. Uygulamanın maruz bırakacağı en büyük risk faktörü çok düşük bir ihtimal de olsa enfeksiyonlardır.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.